REGISTER   GAME CENTRE   Mississauga Hockey League Site Map
follow us on facebook Twitter
 
 

APPLEWOOD COYOTES TEAMS

Important Date|Practice Schedule|Pre-Novice Schedule|Game Centre|Evaluations/Try-outs


Important Dates 2016/2017
September 19, 2016 “A” season starts
September 24, 2016 House League season starts
October 9, 2016 Thanksgiving Sunday - Midget and Juvenile games only scheduled
October 10, 2016 Thanksgiving Monday - No games scheduled
October 31, 2016 Halloween - games scheduled
November 6, 2016 End of Divisional Convening
November 13, 2016 Picture Day
November 13, 2016 Sportswear Sale
November 15, 2016 Final date for acceptance of player releases
December 18, 2016 Pre-Novice / Timbit Holiday Party
December 24 – January 1, 2017 Chritsmas Break - No MHL games scheduled
January 29, 2017 Steelheads Association Night - Pink in the Rink
February 11, 2017 Applewood Gala at Le Treport
February 20, 2017 Family Day – No MHL games scheduled
March 11 – 19, 2017 March Break – No MHL games scheduled
March 24 – 26, 2017 House League Championship Weekend
April 8, 2017 Year End Banquet (Novice – Bantam)

Practice Schedule:

Team Coach Practice Time Arena
020 Minor Novice Gold Luis Cordeiro Sunday 8:00 am Chic Murray
021 Minor Novice Red Darren Romain Tuesday 6:00 pm Tomken 2
030 Novice Gold Marco Pozzobon Sunday 7:45 pm Iceland 4
031 Novice Red Jeff Crewe Sunday 8:00 am Tomken 2
032 Novice Blue Dwayne O'Leary Wednesday 5:30 pm Chic Murray
050 Atom A Mark Goulart Friday 6:30 pm Hershey
051 Atom White Mike Galinski Thursday 5:45 pm Chic Murray
060 Minor PeeWee A Steve Vassallo Thursday 5:30 pm Tomken
061 Minor PeeWee White Mark Zizek Tuesday 5:30 pm Tomken 2
070 PeeWee A Michael Marranacio Saturday 4:00 pm Malton
071 PeeWee Red Evan Scott Tuesday 6:00 pm Chic Murray
080 Minor Bantam A Paul Rebelo Saturday 5:30 pm Malton
081 Minor Bantam Blue John Evans Friday 7:30 pm Hershey 4
091 Bantam White Gary Gray Friday 8:30 pm Hershey 4
110 Midget Jr A Darren Romain Sunday 8:30 pm Cawthra

Pre-Novice (Timbits) Game Schedule:

Date Time Teams Date Time Teams
Jan 8th 09:30 am Sharks vs Avalanche Playoffs Begin - Round Robin
Jan 8th 10:30 am Bruins vs Flyers      
Jan 15th 09:30 am Flyers vs Avalanche Feb 19th 09:30 am Sharks vs Avalanche
Jan 15th 10:30 am Bruins vs Sharks Feb 19th 10:30 am Flyers vs Bruins
Jan 22nd 09:30 am Flyers vs Bruins Feb 26th 09:30 am Avalanche vs Bruins
Jan 22nd 10:30 am Avalanche vs Sharks Feb 26th 10:30 am Flyers vs Sharks
Jan 29th 09:30 am Sharks vs Bruins Mar 5th 09:30 am Avalanche vs Flyers
Jan 29th 10:30 am Avalanche vs Flyers Mar 5th 10:30 am Sharks vs Bruins
Feb 5th 09:30 am Avalanche vs Bruins      
Feb 5th Outdoor 11:00 am Sharks vs Flyers Championship Game & Trophy Day
Feb 12th 09:30 am Flyers vs Bruins Mar 12th 09:30 am 3rd vs 4th
Feb 12th 10:30 am Avalanche vs Sharks Mar 12th 10:30 am 1st vs 2nd

House League Evaluations:
If you are interested in joining a team, contact applewoodregistration@hotmail.com to see if spots are still available.

Evaluations Pre-Novice / Timbit (Born 2010 – 2012)
If you are interested in the Pre-Novice program, contact Luis Cordeiro to see if spots are still available.

"A" Level Try-outs:
Applewood Coyotes Gold and 'A' Level Tryouts will happen Thursday April 20 to Sunday April 23, 2017.

Team Date Time Location Contact
Minor Novice Gold
Born 2010
Sat Apr 22
Sun Apr 23
08:00am - 09:00am
08:00am - 09:00am
Iceland 3
Iceland 1
Paul Jorgensen
647-705-6947
Novice Gold
Born 2009
Sat Apr 22
Sun Apr 23
09:00am - 10:00am
09:00am - 10:00am
Iceland 3
Iceland 1
Luis Cordeiro
416-820-9467
Minor Atom
Born 2008
Thur Apr 20
Sat Apr 22
Sun Apr 23
06:15pm - 07:15pm
10:00am - 11:00am
10:00am - 11:00am
Tomken 2
Iceland 3
Iceland 1
Jeff Crewe
416-220-3818
Atom
Born 2007
Fri Apr 21
Sat Apr 22
Sun Apr 23
06:15pm - 07:15pm
11:00am - 12:00pm
11:00am - 12:00pm
Tomken 2
Iceland 3
Iceland 1
Mike Galinski
647-929-0891
Minor Peewee
Born 2006
Thur Apr 20
Sat Apr 22
Sun Apr 23
07:15pm - 08:15pm
12:00pm - 01:00pm
12:00pm - 01:00pm
Tomken 2
Iceland 3
Iceland 1
Mark Goulart
647-867-6675
Peewee
Born 2005
Fri Apr 21
Sat Apr 22
Sun Apr 23
07:15pm - 08:15pm
01:00pm - 02:00pm
01:00pm - 02:00pm
Tomken 2
Iceland 3
Iceland 1
Steve Vassallo
905-339-9131
Minor Bantam
Born 2004
Thur Apr 20
Sat Apr 22
Sun Apr 23
08:15pm - 09:15pm
02:00pm - 03:00pm
02:00pm - 03:00pm
Tomken 2
Iceland 3
Iceland 1
Chris Stamopolous
416-697-6016
Bantam
Born 2003
Fri Apr 21
Sat Apr 22
Sun Apr 23
08:15pm - 09:15pm
03:00pm - 04:00pm
03:00pm - 04:00pm
Tomken 2
Iceland 3
Iceland 1
Paul Rebelo
416-409-7285
Midget "A"
Born 2000/2001
Fri Apr 21
Sat Apr 22
Sun Apr 23
09:15pm - 10:15pm
04:00pm - 05:00pm
04:00pm - 05:00pm
Tomken 2
Iceland 3
Iceland 1
Mark Zizek
905-602-7651

Tryout Fee: $15.00 per session. Players must wear full equipment for the tryouts.

Each "A" Team is allowed to sign up to two (2) imports, Gold Teams are allowed up to three (3) import players.

Players registered in the MHL or GTHL during the 2016/2017 season do not require a "Permission To Skate" form from their current Association to tryout for any MHL "A" team.

FOR ADDITIONAL INFORMATION CONCERNING TRYOUTS, CONTACT:
Mike Galinski: 647-929-0891 or Mark Zizek: 905-602-7651